ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Συγχαρητήρια στους φοιτητές του Τμήματος Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών στη Δράμα, που δημιούργησαν έναν Σύλλογο με την επωνυμία Πανελλήνιος Επιστημονικός Σύλλογος Οινολόγων και Τεχνολόγων Ποτών (Π.Ε.Σ.Ο.Τ.Π) .

Σκοποί και Θεμελιώδεις Αρχές
Σκοποί του Συλλόγου είναι :
1. Η καλλιέργεια σχέσεων επικοινωνίας και αλληλεγγύης μεταξύ των μελών του Συλλόγου.
2. Η διάδοση και ανάδειξη της ιστορίας του Ελληνικού αμπελώνα.
3. Η με οικονομικούς πόρους του συλλόγου κατασκευή διαφόρων κοινωφελών και εξωραϊστικών έργων που θα βοηθάει το τμήμα οινολογίας στην αναβάθμιση του ποιοτικού επίπεδου των σπουδών των φοιτητών.
4. Η διάσωση και η διάδοση της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου, η προστασία του περιβάλλοντος, η ανάπτυξη και η διάδοση των γραμμάτων και των τεχνών, η δημιουργία, εφαρμογή και υλοποίηση προγραμμάτων ανθρωπιστικής δράσης, η ανάπτυξη πνεύματος αλληλεγγύης και εν γένει δράσης που διέπεται από φιλανθρωπικά συναισθήματα.

Οι βασικές αρχές του Συλλόγου είναι:
1. Ανεξαρτησία από πολιτικούς, κυβερνητικούς και συνδικαλιστικούς φορείς.
2. Ελεύθερη συμμετοχή προσώπων (νομικών ή φυσικών ή ενώσεων), χωρίς κοινωνικές ή άλλες διακρίσεις,
3. Έγκυρη πληροφόρηση, επιστημονική γνώση και τεκμηρίωση των ζητημάτων που άπτονται των σκοπών της.
4. Δημοκρατικότητα στις εκφραζόμενες θέσεις της, αντικειμενικότητα και πολυφωνία στις απόψεις και προτάσεις της,
5. Αγαστή συνεργασία με ιδιωτικούς και δημόσιους φορείς, εθνικούς, αλλοδαπούς και διεθνείς.
6. Οποιοσδήποτε άμεσος ή έμμεσος σκοπός του Συλλόγου που έχει πολιτικά κίνητρα ή κίνητρα που επιδιώκουν συνεργασία με άλλες ενώσεις προσώπων που επιδιώκουν πολιτικούς σκοπούς, απαγορεύονται.

Η δραστηριοποίηση των φοιτητών όλων των τμημάτων του ΤΕΙ ΑΜΘ κρίνεται αναγκαία και είναι πάντα ευπρόσδεκτη!!!