ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΜΠΕΛΩΝΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΑΠΕΛΩΝΑ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟ ΟΙΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ

Δημιουργήκε αποκλειστικά από τους φοιτητές φυσικά σε συνεργασία και επιστημονική καθοδήγηση από τους καθηγητές του τμήματος Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών , ένας πρότυπος αμπελώνας στη Δράμα.
Οι πόροι για τη δημιουργία του αμπελώνα προέρχονται αρχικά από χορηγίες που ανέλαβαν να βρεθούν οι φοιτητές(Χρήση γεωργικών μηχανημάτων, 300-400 φυτά που θα φυτευτούν σε δεύτερο στάδιο, με προσωπική εργασία φοιτητών) .
Μετά από πολύ προσπάθεια το Σάββατο 25/4/2015 ξεκίνησαν οι εργασίες για τον πρότυπο εκπαιδευτικό αμπελώνα 2 στρεμμάτων στο χώρο του ΤΕΙ.
Να ευχαριστήσουμε τον εκπρόσωπο των φοιτητών του Τμ. Οινολογίας κ. Φραγκίσκο Παπαγεωργίου για ην ενημέρωση των δραστηριοτήτων του ανωτέρω τμήματος.