ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΜΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΘΕΜΑ: Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΠΜΣ «Διοικητική Επιστήμη και Πληροφοριακά Συστήματα» σε μεγάλες επιχειρήσεις της Ιταλίας.

Οι Μεταπτυχιακοί Φοιτητές και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο: MSc «Διοικητική Επιστήμη και Πληροφοριακά Συστήματα» του Τ.Ε.Ι. Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, πραγματοποίησαν από τις 18 έως και 22 Απριλίου 2015 εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιταλία.

Στο πλαίσιο υλοποίησης της εκπαιδευτικής διαδικασίας οι συμμετέχοντες επισκέφθηκαν την εταιρία FCA S.A. (Fiat Chrysler Automobiles), τον μεγαλύτερο βιομηχανικό όμιλο της Ιταλίας, και συγκεκριμένα το εργοστάσιό της στην περιοχή Pomigliano dArco στα περίχωρα της Νάπολης.

Σήμερα, το εργοστάσιο με περίπου 4.000 εργαζόμενους αποτελεί την πιο σύγχρονη και τεχνολογικά εξελιγμένη παραγωγική μονάδα του ομίλου FCA. Στο εργοστάσιο αυτό, παράγονται πλήρως τα οχήματα της σειράς Fiat Panda, από τη λαμαρίνα μέχρι την τελική συναρμολόγηση του αυτοκινήτου. Κατασκευάζονται ημερησίως περίπου 800 αυτοκίνητα και για την πλήρη κατασκευή κάθε αυτοκινήτου χρειάζονται περίπου 24 ώρες στη γραμμή παραγωγής. Η τεχνογνωσία, η αξιοποίηση των πληροφοριακών συστημάτων και η σύγχρονη τεχνολογία που διαθέτει και εφαρμόζει το εργοστάσιο, φαίνεται από τη δυνατότητα παραγωγής εξατομικευμένων παραγγελιών αλλά και από τη δυνατότητα κατασκευής ειδικών κατηγοριών οχημάτων σε μικρές παρτίδες. Παράλληλα, κατασκευάζονται και κάποια εξαρτήματα και συστήματα αυτοκινήτων τα οποία προωθούνται στα άλλα εργοστάσια συναρμολόγησης αυτοκινήτων του ομίλου FCA.

Η δεύτερη εταιρεία που επισκέφθηκαν οι φοιτητές και φοιτήτριες του μεταπτυχιακού προγράμματος MSc «Διοικητική Επιστήμη και Πληροφοριακά Συστήματα», ήταν η Cinecittà. Πρόκειται για το μεγαλύτερο κινηματογραφικό στούντιο στη Ρώμη, με έκταση περίπου 14 εκτάρια, το οποίο θεωρείται το κέντρο του ιταλικού κινηματογράφου. Η εταιρία ιδρύθηκε το 1937 και στη δεκαετία του 1950, ο αριθμός των διεθνών παραγωγών που κινηματογραφούνταν εκεί οδήγησε στο να χαρακτηριστεί το μέρος ως το Χόλυγουντ της Ρώμης. Σήμερα εξακολουθεί να λειτουργεί ως κινηματογραφικό στούντιο αλλά και ως θεματικό πάρκο - μουσείο. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης των φοιτητών διεξάγονταν γυρίσματα για το remake του Ben-Hur που αναμένεται να προβληθεί στις αίθουσες το 2016.

Ως θεματικό πάρκο υποδέχεται 1.500.000 επισκέπτες ετησίως και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους όπου γυρίστηκαν ταινίες όπως:  Ελένη της Τροίας (1956), Φραγκίσκος της Ασίζης (1961), Κλεοπάτρα (1963), Casanova (1976) του Fellini, Ρωμαίος και Ιουλιέτα (1968) και La Traviata (1982) του Zeffirelli και πολλές άλλες παραγωγές.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη, παρόλο το σύντομο και εντατικό πρόγραμμα αποτέλεσε για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές μια ιδιαίτερα πολύτιμη εμπειρία. Ήδη, ως θεσμοθετημένο  σημαντικό συστατικό στοιχείο του εκπαιδευτικού προγράμματος, οι εκπαιδευτικές επισκέψεις σε επιλεγμένες εταιρίες στο εξωτερικό αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της κουλτούρας του MSc «Διοικητική Επιστήμη και Πληροφοριακά Συστήματα».